O rasie

Historia rasy jest ściśle związana z rasą kotów syberyjskich. Legenda głosi, że pierwsze koty z oznaczeniami pojawiły się w okolicach Petersburga w XVII wieku. Był to efekt samoistnych krzyżówek kotów syberyjskich z niezwykle popularnymi wówczas na arystokratycznych salonach kotami syjamskimi.

Nazwa kotów Neva Masquerade pochodzi od rzeki Nevy i od wystawnych balów maskowych, jakie wydawali rosyjscy władcy. Neva ma na pyszczku oryginalną “maseczkę”, która odróżnia ją od innych kotów syberyjskich. Moda na syjamy przeminęła, ale ślad ich obecności pozostał – co jakiś czas w miotach dziko umaszczonych i wolno żyjących syberyjczyków rodziły się i rodzą do dziś koty o charakterystycznym, syjamskim ubarwieniu.

Pierwszy standard nevy został przygotowany w 1987, w Związku Radzieckim, w klubie “Kofofiej”, któremu przypisywane jest również autorstwo nazwy – Neva Masquerade. FIFe, dopiero w 2008 wstępnie uznała rasę Neva Masquarade.

CHARAKTER:

Nevy to koty o dużym temperamencie, wesołe i ruchliwe. W młodym wieku potrzebują wiele uwagi i bliskiego kontaktu z domownikami, ponieważ dzięki temu wyrosną na zrównoważonego i komunikatywnego czworonoga. Inteligentny, bystry i ciekawski, szybko nauczy się porządku i zasad obowiązujących w rodzinie. Jest zgodny i niekonfliktowy, lubi przebywać w grupie kotów, zaprzyjaźni się także z psem. Nadaje się na przyjaciela dla dzieci, cierpliwie znosi wszelkie przejawy czułości. Przystosuje się do stałego przebywania w mieszkaniu, ale na pewno chętnie skorzysta z zabezpieczonego balkonu lub specjalnego wybiegu. Łatwo adaptuje się do nowych warunków i dobrze znosi podróże, tak więc nadaje się również na towarzysza osób lubiących wyjazdy. Są komunikatywne i nieco bardziej głośne niż ich dziko ubarwieni kuzyni (koty syberyjskie). Głos nevy jest bogaty w barwy i dźwięki. Lubi wspinaczkę i skoki, dlatego chętnie korzysta z wysokiego drapaka, mebla czy półki.

PIELĘGNACJA:

Pomimo dość znacznej długości futra Neva Masquerade, ich utrzymanie nie wymaga specjalnie dużo czasu i pielęgnacji. Ogranicza się ona do czesania kota gęstym grzebieniem, powiedzmy raz na tydzień, z uwzględnieniem, iż częściej będzie to trzeba robić w okresach linienia czyli na początku wiosny oraz jesieni. Zimą szata jest bardzo gęsta i długa, latem mocno linieje i staje się zdecydowanie krótsza. Jedynie ogon pozostaje obficie owłosiony, niezależnie od pory roku. Dużym plusem „Nevek” jest nie kołtunienie się ich sierści, co znacznie ułatwia pielęgnację ich właścicielom. Raz na jakiś czas trzeba sprawdzać uszy i przycinać pazurki.

WYGLĄD:

Kot neva masquarade jest zwierzęciem średniej wielkości, silnym i dobrze umięśnionym, sylwetka nie może być kanciasta. Dojrzałość fizyczną osiąga w wieku 3 lat. Waga kotki to 3 do 5 kg natomiast kocury osiągają wagę 6 do 8 kg. Jego głowa jest okrągła, czoło lekko wypukłe, policzki wydatne, podbródek zaokrąglony, nos długi, lekko wypukły, stop nieznacznie zaznaczony. Oczy ma duże, lekko owalne, szeroko rozstawione i ukośnie osadzone. Kolor zawsze niebieski. Uszy dosyć duże, szerokie u nasady i lekko pochylone do przodu, z kępkami włosów wewnątrz małżowiny. Długi ogon, zaokrąglony na końcu, nie linieje latem. Tułów wydłużony a kończyny średniej długości, mocne, stopy duże, dobrze owłosione między palcami. Sierść kota rasy neva masquarade jest półdługa. Włosy okrywowe gładko przylegają do ciała, podszerstek gęsty i miękki, stanowi o grubości szaty.

KOLORY:

Koty rasy Neva Masquerade występuje w dwóch grupach kolorystycznych:
Grupa 1 - wszystkie odmiany barwne bez bieli.
Grupa 2 - wszystkie odmiany barwne z białym.

  • seal point, seal tabby point, seal golden tabby point, seal torbie point, seal tortie point, seal silver point, seal silver tabby point, seal silver tortie point, seal silver torbie point, seal torbie golden point
  • blue point, blue tabby point, blue golden tabby point, blue tortie point, blue torbie point, blue silver point, blue silver tabby point, blue silver tortie point, blue silver torbie point, blue torbie golden point
  • red point, red tabby point, red silver point, red silver tabby point
  • cream point, cream tabby point, cream silver point, cream silver tabby point

Kolor oka zawsze niebieski, im ciemniejszy tym lepiej.
Kocięta rodzą się całkiem białe, bez barwnych znaczeń, dopiero w 2 – 4 dniu życia właściwy kolor ich znaczeń zaczyna się ujawniać.

Źródło: wikipedia.pl, koty.pl